Ortodoncja dla dzieci

Wady zgryzu są zjawiskiem, które występuje w naszym społeczeństwie bardzo powszechnie. Dotyczą one w szczególności najmłodszych. Szacuje się, że u blisko 60% dzieci w wieku 11-18 lat pojawiają się nieprawidłowości w rozwoju zgryzu. Ich korekcja wymaga wizyty u ortodonty i ustalenia planu leczenia. Wady zgryzu u dzieci leczy się za pomocą aparatów ortodontycznych – stałych lub zdejmowanych. Sprawdźmy, kiedy warto zgłosić się ze swoją pociechą do ortodonty i jak przebiega leczenie wad zgryzu u najmłodszych.

Kiedy z dzieckiem do ortodonty?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy udać się z dzieckiem do ortodonty. Zazwyczaj takie wskazanie pojawia się w czasie rutynowej wizyty kontrolnej w gabinecie. Dentysta oglądając zęby naszej pociechy, może dostrzec nieprawidłowości w rozwoju zgryzu i skierować dziecko na wizytę u ortodonty. Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca natomiast, aby taką wizytę odbyły wszystkie dzieci w wieku 2-3 lat.

Najpóźniej powinniśmy odwiedzić z dzieckiem ortodontę w wieku 7 lat. Jest to bowiem czas, w którym możliwe jest wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju zgryzu oraz dokonanie drobnych korekt. Ich usuniecie w późniejszym wieku będzie bowiem trudniejsze i bardziej wymagające pod względem finansowym.

Ortodontę warto odwiedzić także, jeśli nasze dziecko posiada asymetrię w rysach twarzy, stłoczenie zębów, widoczne szpary pomiędzy nimi, a także zbyt wcześnie traci zęby mleczne. Wskazaniem do wizyty w gabinecie ortodontycznym będzie również nawyk obgryzania paznokci, ołówków, ssania palców oraz długi czas korzystania ze smoczka, które negatywnie wpływają na rozwój zgryzu.

W jakim wieku można dziecku założyć aparat na zęby?

Leczenie ortodontyczne odbywa się przy użyciu specjalnych aparatów. Aparat na zęby dla dzieci może być stały lub zdejmowany. Kluczowa różnica między nimi polega na tym, że aparat na zęby dla dzieci na noc nosi się przez ok. 10-12 godzin, a stały przez całą dobę. Odpowiednia metoda leczenia jest indywidualnie dobierana przez lekarza.

Stały aparat ortodontyczny u dziecka może zostać założony najwcześniej w wieku około 7-9 lat. Wyjmowany aparat na zęby dla dzieci jest natomiast stosowany w wieku od 5 lat. W przypadku młodszych pacjentów aparat dla dzieci ortodontyczny zastępują natomiast specjalne trainery – są to elastyczne nakładki na zęby, które nosi się głównie w nocy.

Wiemy już, od ilu lat można mieć aparat na zęby. Czy istnieje jednak maksymalny wiek, po którego przekroczeniu leczenie ortodontyczne staje się niemożliwe? Na szczęście nie! Na stały aparat na zęby dla dzieci można zdecydować się w dowolnym wieku, od 7. roku życia wzwyż. Różne rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci i dorosłych pozwalają z sukcesem poddać się korekcji zgryzu także młodzieży oraz osobom dorosłym. Warto jednak mieć świadomość, że im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej widoczne będą jego pozytywne rezultaty.

Dlaczego warto zdecydować się na aparat dla dzieci ortodontyczny?

Aparat na zęby dla dzieci to dziś nie tylko oznaka dbałości o piękny uśmiech naszej pociechy, ale także troski o jego zdrowie i dobre samopoczucie w dorosłym życiu. Noszenie aparatu w wieku dziecięcym skutecznie zapobiega bowiem pogłębieniu się istniejącej wady zgryzu, zmniejsza ryzyko próchnicy, pozytywnie wpływa na rozwój twarzy i jej estetykę, a także chroni zęby przed ich przedwczesną utratą w dorosłym życiu.

Aparat ortodontyczny u dziecka nie jest już więc wstydliwym akcesorium, lecz widoczną oznaką troski o zdrowie i atrakcyjny wygląd naszego dziecka. Warto więc umówić się na konsultację z ortodontą, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości w rozwoju zgryzu dziecka, zdecydować się na leczenie ortodontyczne. To, ile kosztuje aparat na zęby dla dzieci, jaki będzie czas leczenia oraz ile wyniesie jego finalny koszt, w dużej mierze zależy bowiem od wieku pacjenta – w przypadku dzieci, u których może być stosowany aparat na zęby dla dzieci zdejmowany, zarówno koszt, jak i czas leczenia znacząco się skracają.

W gabinecie DentoCentrum leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych prowadzi pani doktor Olga Baczyk -Łopuch.

Autor: Olga Baczyk-Łopuch

Udostepnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Formularz kontaktowy