Aparat na zęby – jak wybrać odpowiedni model?

Aparat na zęby – jak wybrać odpowiedni model?

 

Aparat na zęby - jak wybrać odpowiedni model?

Nowoczesne aparaty na zęby są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Dzięki temu ortodonta spokojnie wybierze dla Ciebie odpowiedni model. Nie musisz się już ograniczać do tradycyjnego metalowego aparatu. Niektóre modele są bardzo dyskretne i nie rzucają się w oczy. 

Aparat na zęby – koszty Kraków

Cena aparatu na zęby uzależniona jest m.in. od tego, z jakiego materiału został wykonany. Za klasyczny, metalowy aparat ortodontyczny w Krakowie należy zapłacić około 2000 zł za jeden łuk.  Ceny za  estetyczny Aparat na zęby kształtują się na poziomie 3000-4000 zł. Dużą popularnością cieszy się aparat samoligaturujący, polecany zwłaszcza dla pacjentów dorosłych, występuje w wersji metalowej oraz ceramicznej, bardziej estetycznej. Koszt aparatu samoligaturującego zaczyna się od około 3000zł za wersję metalową. Oprócz tego powinieneś doliczyć koszty konsultacji ortodontycznej wstępnej, wizyty diagnostycznej z przygotowaniem planu leczenia i wizyt kontrolnych. Na koniec aktywnej fazy leczenia ortodontycznego, należy zastosować aparat podtrzymujący efekt leczenia, koszty zależą od rodzaju wymaganego aparatu retencyjnego dla pacjenta, który dobierze lekarz.

Aparaty na zęby Aligner i Invisalign

Dużą popularnością cieszy się aparat na zęby Invisalign oraz podobne z rodzaju alignerów, np. Clear Aligner. Nie ma w nim metalowych drutów i zamków. Dzięki temu aparat na zęby jest bardzo dyskretny. Składa się z przezroczystych plastikowych elementów wyrównujących zęby, wyglądem przypomina nakładkę do wybielania zębów. Co ważne, możesz go zdejmować do jedzenia i picia. Upewnij się tylko, że nosisz go codziennie przynajmniej przez 20 godzin. 
Jest wygodny i prawie niewidoczny. Pozwala swobodnie jeść i pić. Nie musisz więc wprowadzać znaczących zmian w diecie i sposobie pielęgnacji jamy ustnej. W każdej chwili możesz go łatwo i szybko zdjąć i założyć. Zwykle jest jednak droższy od tradycyjnych aparatów na zęby. Nie można go też zastosować do większych problemów ze zgryzem. Jest to jednak świetne rozwiązanie dla osób, które cenią komfort i elastyczność, a ich zgryz wymaga niewielkich korekt.

Aparat na zęby samoligaturujący

Bardzo przypomina tradycyjny aparat ortodontyczny. Wykorzystuje jednak klipsy zamiast elastycznych ligatur. Dzięki temu samoligaturujący aparat na zęby jest bardziej dyskretny.
Co ważne, wykorzystując klipsy zamiast elastycznych gumek, by utrzymać drut aparatu w odpowiednim miejscu, zmniejsza tarcie między elementami aparatu. W ten sposób zmniejsza nasilenie tkliwości zębów podczas leczenia. Zapewne nieraz słyszałeś od znajomych jak narzekali na tkliwość zębów po wizycie aktywacyjnej aparat stały. Przy zastosowaniu aparatu samoligaturującego te niedogodności są znacznie mniejsze.  Budowa tego aparatu ułatwia też szczotkowanie wokół elementów zamocowanych na zębach i utrzymanie zębów w czystości. Aparat może być stosowany do leczenia zarówno prostych, jak i trudniejszych problemów.

Tradycyjny metalowy aparat na zęby

Wykonany jest z wysokiej jakości stopów metali. Łuk przymocowany jest do zamków na zębach. Zapewnia równomierny nacisk. Pozwala przesunąć zęby we wskazanym kierunku.
Łuk aparatu aktywowany ciepłem jest stosunkowo nowym dodatkiem do tradycyjnych modeli. Wykorzystuje ciepło w jamie ustnej, by przyspieszyć leczenie. Wielu osobom podoba się możliwość wyboru koloru gumek wokół każdego zamka. Dzięki temu mogą spersonalizować swój aparat na zęby.
 

Aparat na zęby ceramiczny

Jest bardzo podobny do klasycznego metalowego aparatu pod względem wielkości i kształtu. Jest jednak wykonany z materiału ceramicznego, który wtapia się w naturalny kolor zębów. Jeśli więc zależy Ci na dyskrecji, koniecznie zwróć na niego uwagę. Co ważne, zapewnia wysoką skuteczność leczenia.
Musisz się jednak liczyć z wyższą ceną. Ceramiczny aparat na zęby może łatwo się zabrudzić, dlatego pamiętaj o odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. 
Szukając aparatu zwróć uwagę na budżet oraz walory estetyczne i praktyczne. Wtedy będziesz zadowolony ze swojego wyboru. Warto też zapytać o opinię dobrego dentystę.

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Formularz kontaktowy