Ortodonta Kraków Aparaty ortodontyczne

Ortodonta Kraków – dla dorosłych i dzieci w DentoCentrum!

Ortodonta Kraków

Proste zęby są Państwa marzeniem? Zapraszamy już dziś do DentoCentrum w Krakowie! Nasz dobry w swojej dziedzinie ortodonta nada Państwa uzębieniu symetrii oraz prawidłowego wyglądu. Leczenie ortodontyczne to nie tylko poprawa wyglądu, lecz równie istotna kwestia w profilaktyce zdrowotnej. Proste, prawidłowo ustawione w łuku zęby łatwiej bowiem czyścić i pielęgnować, a równy, atrakcyjny wizualnie uśmiech pozytywnie wpływa na wizerunek oraz bezpośrednie relacje z otoczeniem.

Czym jest aparat ortodontyczny? Na czym polega leczenie wad zgryzu?

Aparat ortodontyczny jest najczęściej stosowanym narzędziem do leczenia wad zgryzu oraz korekty położenia zębów nieprawidłowo ustawionych w łuku zębowym. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje aparatów ortodontycznych. Aparaty wyjmowane (ruchome) stosuje się w leczeniu ortodontycznym u dzieci z uzębieniem mlecznym i mieszanym. Aparat stały jest natomiast wykorzystywany do leczenia wad zgryzu zębów stałych u młodzieży i osób dorosłych.

Poszczególne rodzaje aparatów ortodontycznych działają na różnej zasadzie. Aparat stały na zęby wywiera nacisk na konkretne partie zębów. Stopniowo dochodzi do zmiany ich pozycji, w efekcie czego zęby ulegają wyprostowaniu oraz równomiernemu rozmieszczeniu w łuku zębowym. Stały aparat oddziałuje przede wszystkim na zęby i przez to najlepiej radzi sobie z wadami zgryzu różnego rodzaju. Aparaty ruchome są natomiast zakładane na kilkanaście godzin na dobę i stosowane głównie do leczenia wad szczęki w okresie wzrostu.

Czym jest aparat ortodontyczny

Aparat stały metalowy czy aparat estetyczny?

Jednymi z najczęściej pojawiających się u pacjentów wątpliwości, z którymi styka się praktycznie każdy ortodonta w Krakowie, jest wybór estetyki aparatu. Stałe aparaty ortodontyczne, a konkretnie ich zamki, mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są zamki metalowe, które są produkowane z wysokiej jakości stopów metali. Metalowy aparat stały bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza u osób młodych, które w trakcie wizyty kontrolnej mogą wybrać dowolny kolor ligatur, nadając swojemu aparatowi unikalny wygląd oraz modyfikować go na kolejnych wizytach, w zależności chociażby od nastroju.

Dorośli pacjenci najczęściej decydują się natomiast na tzw. aparaty kosmetyczne, których zamki są w kolorze zębów lub przeźroczyste. Aparat estetyczny występuje w dwóch wersjach – ceramicznej i kryształowej. Wybór jednego z nich sprawia, że aparat na zęby staje się prawie niewidoczny, co doceniają zwłaszcza pacjenci pełniący funkcje publiczne oraz osoby chcące zachować dyskrecję. Najwyższą estetyką cechuje się aparat kryształowy, który jest przezroczysty. Zamki estetyczne są, co prawda, nieco większe od metalowych, jednak ich rozmiar nie wpływa w żaden sposób na technikę leczenia ani komfort pacjenta.

Ortodonta dziecięcy Kraków – wskazania do leczenia ortodontycznego

Ortodonta dziecięcy Kraków

U dzieci bardzo istotne jest rozpoczęcie leczenia na odpowiednim etapie rozwoju ich uzębienia, dlatego pierwszą ortodontyczną wizytę konsultacyjną ortodonta w Krakowie zaleca odbyć w wieku 5-6 lat, kiedy mały pacjent posiada już komplet zębów mlecznych. Jest to ważne również z tego względu, że wczesna konsultacja ortodontyczna pozwala wdrożyć potrzebną profilaktykę ortodontyczną, a często także uniknąć dłuższego i bardziej kosztownego leczenia ortodontycznego w późniejszym wieku.

Ortodonta dla dzieci powinien zostać odwiedzony, jeśli zauważymy następujące symptomy:

Ortodonta dziecięcy przyjmujący w DentoCentrum dokładnie obejrzy ząbki małego pacjenta oraz zaleci odpowiednie postępowanie, które sprawi, że wada zgryzu oraz związane z nią problemy zostaną szybko wyeliminowane.

Ortodonta Kraków dla dorosłych. Aparat na zęby w każdym wieku!

Wiele osób zastanawia się, czy nasz gabinet ortodontyczny można odwiedzić w każdym wieku. Okazuje się, że jak najbardziej tak! Klinika DentoCentrum i jej zespół specjalistów prowadzi także leczenie ortodontyczne u dorosłych pacjentów z wadami zgryzu, u których wymagana jest poprawa ustawienia zębów. Skuteczne leczenie wad zgryzu pozwala także zmienić położenie przechylonych lub przesuniętych zębów, przed planowanym leczeniem protetycznym lub implantologicznym.

Współczesne leczenie ortodontyczne nie posiada limitów wiekowych i może być prowadzone zarówno u osób młodych, jak i starszych.

W ostatnich latach ortodonta w Krakowie jest coraz częściej odwiedzany także przez pacjentów w średnim wieku, a także seniorów, którzy pragną uzyskać proste zęby oraz lepiej zatroszczyć o swoje zdrowie. Sprzyja temu rosnąca świadomość społeczna oraz coraz powszechniejsze przekonanie, że proste zęby to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia.

Współczesne leczenie ortodontyczne nie posiada limitów wiekowych i może być prowadzone zarówno u osób młodych, jak i starszych.

W ostatnich latach ortodonta w Krakowie jest coraz częściej odwiedzany także przez pacjentów w średnim wieku, a także seniorów, którzy pragną uzyskać proste zęby oraz lepiej zatroszczyć o swoje zdrowie. Sprzyja temu rosnąca świadomość społeczna oraz coraz powszechniejsze przekonanie, że proste zęby to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia.

Kwalifikacja do leczenia ortodontycznego

W trakcie wizyty konsultacyjnej lekarz ortodonta ocenia wskazania do leczenia ortodontycznego oraz kwalifikuje pacjenta do dalszych badań diagnostycznych. Pierwsze spotkanie jest również czasem pozwalającym pacjentowi zapoznać się z istotą i możliwościami terapii oraz rodzajami dostępnych aparatów ortodontycznych.

Jeśli istnieją wskazania do rozpoczęcia leczenia, pacjent jest umawiany na wizytę diagnostyczną, w trakcie której lekarz pobiera wyciski na modele diagnostyczne, wykonywane są potrzebne zdjęcia rentgenowskie oraz cyfrowe (wewnątrzustne i zewnątrzustne). Kolejne spotkanie to natomiast przedstawienie pacjentowi planu leczenia i jego omówienie.

Przygotowanie do leczenia ortodontycznego

Przed założeniem aparatu i rozpoczęciem prostowania zębów, należy wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe oraz odbyć wizytę higienizacyjną (usunięcie kamienia, osadów, fluoryzacja). U części pacjentów (zwłaszcza dorosłych) potrzebna może być konsultacja periodontologiczna. W DentoCentrum zapewniamy opiekę specjalistów ze wszystkich dziedzin stomatologii, tak aby czas przygotowań do leczenia ortodontycznego skrócić do niezbędnego minimum.

Kwalifikacja do leczenia ortodontycznego

Aktywna faza leczenia ortodontycznego

U dzieci, u których zaplanowano zastosowanie aparatów wyjmowanych (ruchomych), leczenie rozpoczyna się w momencie przekazania aparatu do użytkowania. Lekarz szczegółowo omawia, ile czasu w ciągu doby należy nosić aparat, w jaki sposób go aktywować oraz jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i czystość aparatu. U pacjentów zakwalifikowanych do leczenia aparatami stałymi, aktywna faza leczenia rozpoczyna się po naklejeniu aparatu, przy pomocy specjalnego kleju. Wizyta z założeniem aparatu trwa ok. 1-1,5 godziny.

W DentoCentrum każdy pacjent otrzymuje zestaw akcesoriów do higieny jamy ustnej i elementów aparatu stałego, w tym wyciągi ortodontyczne, jeśli ich stosowanie jest planowane w trakcie leczenia. Jest też czas na naukę szczotkowania zębów z założonym aparatem. W trakcie leczenia wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co 4-5 tygodni, a higienizacja co 3-4 miesiące lub wg indywidualnych zaleceń lekarza.

Kontrola efektów leczenia ortodontycznego

Po zakończonym leczeniu, które trwa najczęściej od 1,5 do 3 lat, przechodzi się do etapu retencji w celu podtrzymania osiągniętych wyników terapii. Ortodontyczne wizyty kontrolne odbywają się na tym etapie co ok. 6 miesięcy i są połączone z okresowym przeglądem jamy ustnej i higienizacją.

Zarządzaj plikami cookies

Formularz kontaktowy