Jak wygląda wizyta u ortodonty?

Jak wygląda wizyta u ortodonty?

Wizyty u dentysty budzą niepokój u wielu pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych. Podobnie jest w przypadku ortodonty, którego większość pacjentów stanowią młodzi ludzie. Warto mieć na uwadze, że lęk przed ortodontą jest nieuzasadniony i warto mimo niego wybrać się na wizytę. W ortodoncji im szybciej podejmie się działanie, tym większe szanse na mniej inwazyjne leczenie.

Kim jest i co robi ortodonta?

Lekarz ortodonta to stomatolog, który ukończył studia lekarsko-dentystyczne a na swoją specjalizację wybrał ortodoncję. Ortodonta zajmuje się nie tyle poszczególnymi zębami, ile całą szczęką, ułożeniem zębów oraz jego konsekwencjami. Zadaniem ortodonty jest wdrażanie u pacjentów profilaktyki oraz leczenie wad zgryzu, a także anomalii w zakresie obszaru twarzowo-szczękowego.

Ile kosztuje wizyta u ortodonty?

Koszty są uzależnione od charakteru wizyty.

Wstępna konsultacja to koszt 100-200zł. Większe koszty generuje diagnoza, która wymaga wykonania specjalistycznych badań oraz przygotowanie planu działania. W sumie, zanim dojdzie do założenia aparatu ortodontycznego, pacjent wyda prawdopodobnie ok. kilkaset złotych. Największe koszty związane z usługami ortodonty dotyczą założenia aparatu. Cena konstrukcji jest wysoka. Stawki wahają się od kilkuset złotych do czterech tysięcy złotych za aparat w jednym łuku zębowym, w zależności od rodzaju aparatu. U niektórych pacjentów wymagane jest również zastosowanie dodatkowych aparatów wspomagających leczenie lub miniimplantów, których koszty mogą zrównać się z ceną podstawowego aparatu. Terapia z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego trwa zwykle kilka lat, w ciągu których potrzebne są zazwyczaj comiesięczne wizyty kontrolne, których koszt najczęściej nie przekracza 200-300zł. Kiedy ortodonta stwierdzi, że terapia jest zakończona, będzie konieczne zdjęcie aparatu przez specjalistę. Wizyta u ortodonty, podczas której zdejmowany jest aparat, związana jest również z założeniem aparatu retencyjnego, który wspomaga utrwalenie osiągniętych rezultatów leczenia. Koszt tej wizyty zawiera w sobie ściągniecie aparatu ortodontycznego, jest również uzależniony od rodzaju zastosowanego aparatu retencyjnego.

Z usług ortodonty w Krakowie i w innych miastach w Polsce można skorzystać również w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nie ponosząc tym samym opłat. Skierowanie do ortodonty nie jest potrzebne. NFZ refunduje jednak leczenie tylko u dzieci do 12 roku życia. Gabinet, w którym można bezpłatnie skorzystać z usług ortodonty, musi mieć podpisaną umowę z NFZ.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Podczas pierwszej wizyty u ortodonty specjalista poznaje problem pacjenta, zwykle nie wykonując żadnych szczegółowych badań ani zabiegów. Wizyta trwa stosunkowo krótko i polega na poznaniu przez ortodontę problemu oraz umówieniu kolejnego spotkania, podczas którego przeważnie przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka.

Pierwsza wizyta u ortodonty zalecana jest około 7. roku życia. Warto zabrać dziecko na wizytę profilaktyczną, nawet jeżeli nie widać objawów żadnych problemów w obrębie szczęki. Czasami jednak na długo przed ukończeniem przez dziecko siedmiu lat widoczne są pewne objawy, które zachęcają do wizyty u specjalisty. Zalicza się do nich:

  • krzywo rosnące zęby
  • duże szpary między wyrastającymi zębami
  • wada wymowy
  • długie ssanie smoczka
  • nawyk ssania kciuka
  • górne zęby wystające do przodu.

Zmiana ortodonty w trakcie leczenia

Niewątpliwie najlepiej, aby podczas noszenia aparatu ortodontycznego cały czas pozostawać pod opieką tego samego specjalisty. W razie konieczności kontynuacji leczenia u innego lekarza np. w związku ze zmianą miejsca zamieszkania, niejednokrotnie wymagane jest ponowne wykonanie badań diagnostycznych, a czasami konieczne jest założenie nowego aparatu. Dlatego osobom planującym zmianę miejsca zamieszkania zalecamy rozpoczęcie leczenia w miejscu docelowym.

Udostepnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Formularz kontaktowy